Category Archives: Local Sports

Local Sports Schedule — Friday 2/16/24

Minnesota Girls Basketball USC at Medford (On 1560AM & kbew98country.com, 7:15pm)Maple River at NRHEGGHEC/ML-Truman at Sleepy Eye Minnesota Boys Basketball Windom at FairmontGHEC/ML-Truman at Glenville-EmmonsMartin Co. West at Spring Grove Iowa Girls Basketball Class 2A-Region 5 PlayoffsPocahontas at North Union (On 98.1 FM & kbew98country.com, 7pm)read more »

Local Sports Results from Thursday 2/15/24

Wrestling Section 2A Team TournamentWestfield 60, BEA 15 Section 2AA Team TournamentMaple River/USC 53, Rockford 15Mound-Westonka 37, Maple River/USC 24 Section 3AA TournamentLuverne 49, Martin County 21 Minnesota Boys Basktball Maple River 69, BEA 40Redwood Valley 76, Fairmont 63 Minnesota Girls Basketball GHEC/ML-Truman 75, Windom 63Sleepy Eye St. Mary’s 63, Martin Co. West 52 Iowa…read more »

Local Sports Schedule — Thursday 2/15/24

Wrestling Section 2A Team TournamentBEA at Westfield (On 1560AM, 95.3 FM & kbew98country.com, 7pm) Section 2AA Team Tournament at MoundMaple River/USC vs. Rockford (On 98.1 FM & kbew98country.com, 6pm)Winner vs. Mound-Westonka (7:15pm) Section 3AA Team TournamentLuverne at Martin County Minnesota Boys Basketball BEA at Maple RiverFairmont at Redwood Valley Minnesota Girls Basketball GHEC/ML-Truman at WindomSleepy…read more »

Local Sports Results from Tuesday 2/13/24

Minnesota Boys Basketball Maple River 70, NRHEG 16Fairmont 74, St. James 60 Minnesota Girls Basketball Kenyon-Wanamingo 55, USC 47Fairmont 101, St. James 67 Iowa Girls Basketball Class 2A-Region 5 PlayoffsNorth Union 60, Belmond-Klemme 36 Class 1A-Region 6 PlayoffsBishop Garrigan 56, North Iowa 47read more »

Local Sports Results from Monday 2/12/24

Minnesota Girls Basketball Martin Co. West 41, BEA 21Cleveland 69, USC 58 Minnesota Boys Basketball Waseca 74, USC 55GHEC/ML-Truman 82, Cleveland 71Mankato Loyola 69, Martin Co. West 40 Iowa Boys Basketball Class 1A-District 1 PlayoffsNorth Union 77, Sibley-Ocheyedan 34 Boys Hockey Luverne 11, Fairmont 3read more »

Local Sports Schedule — Tuesday 2/13/24

Minnesota Boys Basketball NRHEG at Maple River (On 98.1 FM & kbew98country.com, 7:15pm)Fairmont at St. James Minnesota Girls Basketball Kenyon-Wanamingo at USCSt. James at Fairmont Iowa Girls Basketball Class 2A-Region 5 PlayoffsBelmond-Klemme at North Union (On 1560AM & kbew98country.com, 7pm) Class 1A-Region 6 PlayoffsNorth Iowa at Bishop Garriganread more »

Local Sports Schedule — Monday 2/12/24

Minnesota Girls Basketball Martin Co. West at BEA (On 1560AM, 95.3 FM & kbew98country.com, 7:15pm)Cleveland at USC Minnesota Boys Basketball USC at WasecaGHEC/ML-Truman at ClevelandMankato Loyola at Martin Co. West Iowa Boys Basketball Class 1A-District 1 PlayoffsSibley-Ocheyedan at North Union (On 98.1 FM & kbew98country.com, 7pm) Boys Hockey Luverne at Fairmontread more »

Local Sports Results from Friday 2/9/24

Minnesota Boys Basketball New Ulm 94, BEA 46W-E-M 57, USC 47Fairmont 65, St. Peter 52Mankato Loyola 67, GHEC/ML-Truman 64 Minnesota Girls Basketball New Ulm 71, BEA 26W-E-M 81, USC 55Maple River 70, Medford 35 Iowa Boys Basketball District 2 PlayoffsWest Bend-Mallard 49, North Iowa 48read more »

Local Sports Results from Thursday 2/8/24

Wrestling Maple River/USC 57, Medford 18 Minnesota Boys Basketball Kenyon-Wanamingo 63, USC 57 Minnesota Girls Basketball GHEC/ML-Truman 65, Mankato Loyola 26Martin Co. West 68, Cleveland 35 Iowa Girls Basketball Class 1A-Region 6 PlayoffsNorth Iowa 45, West Hancock 42 Gymnastics BEA 131.2, Jackson Co. Central 126.5 Girls Hockey Section 3A PlayoffsWindom 4, Fairmont 1read more »